Autor: Marcin

  • Space.com TOP 2023 w kosmosie

    Space.com TOP 2023 w kosmosie

    Grudzień to czas podsumowań – o takie pokusiło się również Space.com, publikując swoją listę TOP 2023 odkryć w Kosmosie: Najmocniejsze promieniowanie od Słońca Astronomowie w 2023 roku ogłosili odkrycie najbardziej energetycznego gamma promieniowania pochodzącego ze Słońca, znacznie mocniejszego niż kiedykolwiek wcześniej. To odkrycie zaskoczyło naukowców, zmieniając nasze rozumienie aktywności Słońca i potencjalnie wpływając na modele…

  • Ars Technica Top 2023 – podsumowanie roku

    Ars Technica Top 2023 – podsumowanie roku

    Rok 2023 z pewnością zostanie zapamiętany ze względu na ogromny rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji, a także znaczące wydarzenia w technologii, kosmosie i cyberbezpieczeństwie. Poniżej przedstawiamy Top 2023 – listę najbardziej popularnych artykułów na Ars Technica, czyli podsumowanie roku na stronach tego medium. Dodajmy, że artykuły na szczycie listy są mniej popularne od tych na…

  • Polak w kosmosie – znamy szczegóły

    Polak w kosmosie – znamy szczegóły

    Sławosz Uznański, wybitny 39-letni specjalista z dziedziny elektroniki, który ma na swoim koncie tytuł doktora i pracuje dla CERN, stanie się oficjalnie drugim Polakiem, który odwiedzi kosmos. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła, że Uznański zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wiemy, jakie zadania drugi Polak w kosmosie będzie miał do wykonania podczas tej misji. Eksperymenty…

  • APT w wojnie Hamasu z Izraelem

    APT w wojnie Hamasu z Izraelem

    Skrót APT oznacza frazę „advanced persistent threat”, odnoszącą się do niewidocznych aktorów na scenie walki cybernetycznej, z reguły posiadających przynależność państwową lub też sponsorowanych przez dane państwo lub grupę państw. Poniższy tekst stanowi tłumaczenie analizy z bloga SentinelLabs, analizujący działalność APT w wojnie Hamasu z Izraelem, autorstwa Toma Hegela i Aleksandara Milenkoskiego. Opisuje ona aktorów…

  • Certyfikat SC-900 Microsoftu – na start

    Certyfikat SC-900 Microsoftu – na start

    Cyberbezpieczeństwo stało się krytycznym aspektem działalności każdej organizacji. Wraz z ciągłą ewolucją cyberzagrożeń, zarówno firmy, jak i osoby prywatne potrzebują profesjonalistów, którzy mogą chronić ich cyfrowe zasoby. Certyfikat Microsoft Cybersecurity Analyst Professional SC-900 oferuje kompleksowy i ustrukturyzowany program zaprojektowany, aby wyposażyć aspirujących analityków cyberbezpieczeństwa w niezbędne umiejętności i wiedzę, aby wyróżniać się w tej bardzo…

  • JWST wykrywa kryształy kwarcu w atmosferze egzoplanety

    JWST wykrywa kryształy kwarcu w atmosferze egzoplanety

    Odkryto kryształy kwarcu w atmosferze obcej planety WASP-17b, które tworzą chmury na dużej wysokości na gazowym gigancie. Wiatr zdmuchuje kryształy kwarcu Jak informuje Space.com osmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) odkrył, że wiatry o prędkości tysiąca mil na godzinę zdmuchują grad maleńkich kryształów kwarcu przez wzmocnioną krzemianami, gorącą atmosferę odległej planety-giganta o nazwie WASP-17b. „Wiedzieliśmy z…

  • Cybersecurity Izraela – produkt eksportowy

    Cybersecurity Izraela – produkt eksportowy

    O 25 procent wzrosła w ubiegłym roku liczba krajów, które zakupiły od Izraela systemy szpiegowskie oraz narzędzia cybersecurity. Zanotowano również wzrost w zakresie sprzedaży izraelskiego uzbrojenia oraz systemów bezpieczeństwa – informuje „Haaretz”. Cybersecurity Izraela oraz oprogramowanie szpiegowskie – sprzedaż w górę Opierając się na oficjalnych danych izraelskiego ministerstwa obrony, które zostały udostępnione w odpowiedzi na…

  • Nagroda Nobla dla twórców szczepionek mRNA

    Nagroda Nobla dla twórców szczepionek mRNA

    Przełomowa praca Katalin Karikó i Drew Weissmana, kluczowa dla rozwoju szczepionek mRNA przeciwko COVID-19, została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2023 roku. To znaczące osiągnięcie podkreśla istotną rolę, jaką ich badania odegrały nie tylko w reakcji na pandemię, ale także w potencjalnej przyszłości rozwoju szczepionek. Nobel za mRNA – genialny duet…

  • Życie na K2-18b?

    Życie na K2-18b?

    K2-18b, planeta zdobywająca popularność wśród wspólnoty naukowej, została zauważona nie tylko ze względu na swoją nietypowość, ale także z powodu obiecujących danych, które mogą sugerować obecność życia poza naszym Układem Słonecznym. Ta odległa planeta, położona zaledwie 124 lata świetlne od nas, fascynuje nie tylko swoją tajemniczością, ale i podobieństwem do egzotycznych światów, które często pojawiają…

  • Działo neutronowe do wraków

    Działo neutronowe do wraków

    Naukowy przełom z Polski: działo neutronowe do rozpoznawania materiałów niebezpiecznych w morzu Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali innowacyjne urządzenie zdolne do zdalnego wykrywania niebezpiecznych substancji zatopionych w głębinach wodnych – swoiste „działo neutronowe”. Informacje na temat tego przełomowego wynalazku zostały opublikowane na stronie „Rzeczpospolitej„. Nie tylko dla nurków Wynalazek, który stworzyli Polacy, jest nietypowy i…