Komputer dla każdego nastolatka – za darmo. BBC tworzy Micro:Bit.

Kolejny wpis z cyklu tych sentymentalnych, ale trudno taką wiadomość pominąć. Jakiś czas temu BBC zapowiedziało swój nowy projekt z cyklu BBC Micro – komputer dla każdego dziecka, za darmo.

Idea projektu zbliżona jest do tego, co BBC zrobiło na początku lat 80. Stacja zleciła produkcję mikrokomputera prywatnej firmie ogłaszając wcześniej konkurs. Prawdopodobnie ten konkurs odpowiada za powstanie sukcesu komputerów Sinclair (włącznie z ZX Spectrum), który co prawda nie wygrał przetargu na dostawę dużej ilości komputerów do brytyjskich szkół, ale przegrana i osobista walka z konkurentem doprowadziła do wejścia Sir Sinclaira na rynek komputerów osobistych.

Zwycięzca oryginalnego projektu BBC Micro – Acorn.

Przetarg ostatecznie wygrała spółka Acorn, założona przez ex pracownika Sinclair’a Christophera Curry, którego Clive zwyczajnie wywalił (nie rozumiał potrzeby marnowania pieniędzy na komputery). Sinclair wolał produkować kalkulatory, TV, czy inne domowe gadżety (marzeniem prezesa był elektryczny samochód). Curry osobiście odpowiadał za zainteresowanie Sinclair elektroniką. To dzięki niemu w ogóle produkowali wspomniane kalkulatory. Był prawdziwym wynalazcą i wizjonerem.

Po konflikcie z Clive Sinclairem Curry odszedł i założył firmę Acorn. Jej komputerów pewnie nie znacie, ale na rynku brytyjskim, dzięki projektowi BBC Micro, to był zdecydowany hit i synonim mikrokomputerów.

Szkoda, że nasza TVP uparcie nie chce taką ścieżką edukacyjną podążać. Warto jednak zauważyć, że BBC kolejny raz powtarza projekt popularyzacji komputerów i programowania wśród młodych ludzi. Dzięki nowemu BBC Micro:Bit wszyscy 11 i 12 latkowie, poprzez swoje szkoły, otrzymają dostęp do darmowego komputera. Tym razem jest to coś na wzór Raspberry Pi, choć jest prostsze i tańsze (darmowe). BBC dostarczy ten komputer milionom uczniów!

Nie byłoby to możliwe, gdyby BBC nie dogadało się z kilkoma partnerami. Jest ich w zasadzie blisko 20, a wśród nich takie firmy jak Microsoft (narzędzia do programowania), czy NXP (podarowali USB, akcelerometr, magnetometr). W zestawie dostarczony jest kabel USB, uchwyt na baterię, oraz 32 stronnicowa instrukcja dla nauczycieli.

Dokładną recenzję BBC Micro:Bit możecie zobaczyć na tym filmie:

Wspaniałe, prawda? BBC kolejny raz pokazuje, że TV może mieć ogromny wpływ na miliony ludzi, a przez to bezpośrednio kształtować przyszłość całego pokolenia. Marzy mi się, żeby nasza TV, zamiast na krzewieniu ideologii, zaczęła realizować podobne projekty. Niestety, widząc to, co zrobiono z kultowym programem Sonda, śmiem wątpić, czy to w ogóle w najbliższej dekadzie jest możliwe. Szkoda.

Gdyby interesowała Was historia projektu BBC, to bardzo fajnie pokazana jest w tle fabularyzowanego dokumentu: Micro Man, opowiadającego o Sir Clive Sinclair i początkach komputerowej rewolucji. Nie przypadkowo niektórzy nazywają firmy Sinclair i Acorn europejskimi odpowiednikami Apple.

https://www.youtube.com/watch?v=hco_Av2DJ8o

[socialpoll id=”2454375″]

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Stay on op - Ge the daily news in your inbox