Biohaker zmodyfikował DNA dzięki technologii CRISPR

Na łamach Singularity pisaliśmy już o skutecznym użyciu metody edycji informacji w kodzie genetycznym zwanej CRISPR – grupie naukowców z Portland udało się zmodyfikować genetycznie ludzki embrion. Wspominaliśmy także o tym, że ta technologia niepokoi amerykański wywiad, ponieważ może zostać użyta do niecnych celów.

Dziś możemy napisać, że owszem… właśnie została użyta do “niecnego” celu, a raczej hmm… wybaczcie, ale chyba inaczej tego nazwać nie można –  Pijarowego stuntu.

O co chodzi? Poznajcie Josiaha Zaynera, biochemika, byłego pracownika NASA, a obecnie chyba szukającego medialnego poklasku szalonego naukowca, który podczas Facebookowego streamu na żywo postanowił zmodyfikować samego siebie i na oczach zebranych na wykładzie dotyczącym ludzkiego genomu widzów wstrzyknął sobie bliżej nieokreśloną substancję, która rzekomo ma zmodyfikować DNA dzielnego eksperymentatora.

https://www.facebook.com/josiah.zayner/videos/10102950199937847/

Co pragnie osiągnąć Zayner? Jak sam stwierdził, dzięki zastrzykowi urosną mu mięśnie, choć od razu przyznaje, że efekt raczej na pewno nie będzie spektakularny. W sumie szkoda – Koksownicy okupujący obecnie podejrzane, obskurne siłownie pragnący bez wysiłku “wyedytować sobie bicka” zapewne będą zawiedzeni. Nauka im nie pomoże – na razie!

Wbrew pozorom cały ten eksperyment, mający raczej posmak taniej sensacji ma podstawy naukowe. W 2015 roku chińskim naukowcom udało się w ten sposób wyedytować/wyłączyć u psa Miostatynę* (białko odpowiedzialne za produkcję masy mięśniowej). Dokładnie to samo postanowił zrobić Zayner, ale jako królika doświadczalnego użył samego siebie.

Eksperyment biohakera skrytykował i określił mianem “wygłupu” Robin Lovell-Badge. Brytyjski naukowiec zajmujący się technologią CRISPR w Instytucie Francisa Cricka nie krył oburzenia –  Lovel-Badge do działań Zaynera odniósł się w dość ostrych słowach:… On ma bardzo duże ego, i chce mieć równie duże mięśnie…

 W sumie musimy się chyba zgodzić. 

** Miostatyna GDF-8, z ang growth differentiation factor 8 hamuje rozwój tkanki mięśniowej poprzez blokowanie procesu miogenezy (tworzenia nowych włókien mięśniowych).


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *