Na łamach Singularity pisaliśmy już o skutecznym użyciu metody edycji informacji w kodzie genetycznym zwanej CRISPR – grupie naukowców z Portland udało się zmodyfikować genetycznie ludzki embrion. Wspominaliśmy także o tym, że ta technologia niepokoi amerykański wywiad, ponieważ może zostać użyta do niecnych celów.
Dziś możemy napisać, że owszem… właśnie została użyta do “niecnego” celu, a raczej hmm… wybaczcie, ale chyba inaczej tego nazwać nie można – Pijarowego stuntu.
O co chodzi? Poznajcie Josiaha Zaynera, biochemika, byłego pracownika NASA, a obecnie chyba szukającego medialnego poklasku szalonego naukowca, który podczas Facebookowego streamu na żywo postanowił zmodyfikować samego siebie i na oczach zebranych na wykładzie dotyczącym ludzkiego genomu widzów wstrzyknął sobie bliżej nieokreśloną substancję, która rzekomo ma zmodyfikować DNA dzielnego eksperymentatora.
DIY Human CRISPR
Opublikowany przez Josiah Zayner na 3 października 2017
Co pragnie osiągnąć Zayner? Jak sam stwierdził, dzięki zastrzykowi urosną mu mięśnie, choć od razu przyznaje, że efekt raczej na pewno nie będzie spektakularny. W sumie szkoda – Koksownicy okupujący obecnie podejrzane, obskurne siłownie pragnący bez wysiłku “wyedytować sobie bicka” zapewne będą zawiedzeni. Nauka im nie pomoże – na razie!
Wbrew pozorom cały ten eksperyment, mający raczej posmak taniej sensacji ma podstawy naukowe. W 2015 roku chińskim naukowcom udało się w ten sposób wyedytować/wyłączyć u psa Miostatynę* (białko odpowiedzialne za produkcję masy mięśniowej). Dokładnie to samo postanowił zrobić Zayner, ale jako królika doświadczalnego użył samego siebie.
Eksperyment biohakera skrytykował i określił mianem “wygłupu” Robin Lovell-Badge. Brytyjski naukowiec zajmujący się technologią CRISPR w Instytucie Francisa Cricka nie krył oburzenia – Lovel-Badge do działań Zaynera odniósł się w dość ostrych słowach:… On ma bardzo duże ego, i chce mieć równie duże mięśnie…
W sumie musimy się chyba zgodzić.
** Miostatyna GDF-8, z ang growth differentiation factor 8 hamuje rozwój tkanki mięśniowej poprzez blokowanie procesu miogenezy (tworzenia nowych włókien mięśniowych).