Zostań naukowcem w jeden dzień czyli biznes po rosyjsku

0
1362

Chcesz zostać uznanym naukowcem? Niet probliema! Retractionwatch.com oraz Science Chronicle podają, że jedna z witryn w Rosji sprzedaje tzw. “authorship” (czyli po prostu autorstwo, podpisanie się jako autor artykułu) w ponad 340 artykułach publikowanych w literaturze naukowej USA, Indii, Wenezueli, Rosji czy Pakistanu. Co najlepsze, artykuły te są… prawdziwe. Po prostu ktoś, kto je napisał, nie czuje potrzeby podpisania się pod nimi w sposób ekskluzywny i postanowił na tym zarobić.

Pomyśleć można, że tego typu proceder nie znajdzie w społeczności naukowej większego uznania. Nic bardziej mylnego – retractionwatch (blog założony w 2010 roku, mający na celu śledzenie i wycofywanie nieprawdziwych informacji ze świata nauki) podaje, że ponad 10 000 “badaczy” zapłaciło, aby ich nazwiska dodano do ponad 2 000 artykułów naukowych, z których powstawaniem nie mieli nic wspólnego.

Jak działa mechanizm tego “e-commerce’u”? Młodsi stażem współpracownicy w czasopismach naukowych dostają polecenie dodania nazwiska współautora, którego jakiś profesor “zapomniał” dodać podczas przesyłania artykułu do publikacji. Ponieważ artykuły już są wtedy z reguły sprawdzone pod kątem merytorycznym, nazwiska dodawane są bez żadnego problemu. Wot, technika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here