Koronawirus powoduje najgorszy spadek rynku smartfonów w historii

0
143
Cyfrowy Detoks

W miarę ożywienia produkcji globalny popyt gwałtownie spadł

Pandemia koronawirusa spowodowała, że ​​rynek smartfonów odnotował najszybszy spadek w pierwszym kwartale rok do roku, wynika z nowych danych firm analitycznych. Według Counterpoint Research i Canalys ogólny spadek globalnych przesyłek wyniósł 13 procent, choć Counterpoint twierdzi, że spadek w samych Chinach wyniósł 27 procent, podczas gdy Canalys oblicza go na 18 procent.

Niezależnie od tego, na jakie liczby spojrzeć, sytuacja jest jasna: po raz pierwszy od 2014 r. dostawy nie przekroczyły 300 milionów, a gwałtowny kryzys w Chinach poprzedził spadek popytu na całym świecie. „Pod koniec kwartału, gdy COVID-19 zaczął rozprzestrzeniać się na inne regiony i wprowadzono blokady o różnym stopniu dotkliwości, wahadło zakłóceń zaczęło przeważać z podaży na popyt”, pisze zespół analityczny Counterpoint w oświadczeniu.

Samsung, Huawei i Apple są nadal trzema najlepszymi dostawcami, przy czym Apple odnotowuje najmniejszy spadek dostaw z roku na rok. Zarówno Canalys, jak i Counterpoint plasują smartfony Xiaomi na czwartym miejscu, po raz pierwszy przełamując 10 procent udziału w rynku globalnym.

„Zapotrzebowanie na nowe urządzenia zostało zmniejszone”, mówi starszy analityk Canalys, Ben Stanton. „W lutym, kiedy koronawirus był skoncentrowany na Chinach, producenci byli zaniepokojeni tym, jak zbudować wystarczającą liczbę smartfonów, aby zaspokoić globalny popyt. Ale w marcu sytuacja się wywróciła. Produkcja smartfonów już się poprawiła, ale gdy połowa świata zaczęła blokować, sprzedaż gwałtownie spadła. ”

„Z punktu widzenia konsumenta, chyba że zastąpienie zepsutego telefonu, smartfony to głównie zakup uznaniowy”, mówi Tarun Pathak, zastępca dyrektora zastępczego. „Konsumenci w tych niepewnych czasach prawdopodobnie wstrzymają się z dokonaniem wielu znaczących zakupów uznaniowych. Oznacza to, że cykle wymiany prawdopodobnie będą dłuższe. ”

Prawdziwy wpływ pandemii jest jeszcze odczuwalny. „Większość producentów smartfonów spodziewa się, że drugi kwartał będzie szczytem wpływu koronawirusa”, mówi Stanton. „Będzie to sprawdzać rozkwit branży, a niektóre firmy, zwłaszcza detaliści offline, upadną bez wsparcia rządu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here