Potężna erupcja na Słońcu wyrzuca koronalny wyrzut masy w kierunku Ziemi, zorze prawdopodobnie 19 września (wideo)

Potężna erupcja na Słońcu wyrzuca koronalny wyrzut masy w kierunku Ziemi, zorze prawdopodobnie 19 września (wideo)

Oczekuje się, że CME uderzy jutro (19 września) i może wywołać imponujące pokazy zorzy polarnej. Gigantyczny wąs słoneczny, znany jako żarnik słoneczny, uderzył w Słońce w sobotę (16 września), katapultując w kierunku Ziemi super gorącą erupcję plazmy znaną jako koronalny wyrzut masy (CME).

Amerykańska Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) ogłosiła umiarkowaną burzę geomagnetyczną klasy G2, obserwując skierowaną na Ziemię część CME, która ma uderzyć 19 września.

Może to być dobra wiadomość dla poszukiwaczy zorzy polarnej. Jeśli CME dotrze zgodnie z przewidywaniami, może wywołać burzę geomagnetyczną podobną do tej z 12 września, która wywołała zorze polarne aż do Kolorado i Missouri, według Spaceweather.com.
Fizyk Słońca Keith Strong wziął na X (formalnie znany jako Twitter), aby wyrazić swoje podekscytowanie kolosalną erupcją. „NAJWIĘKSZA ERUPCJA, JAKĄ KIEDYKOLWIEK WIDZIAŁEM! Obserwuję Słońce profesjonalnie od ponad 50 lat i jest to największa erupcja żarnika, jaką widziałem”. Burze geomagnetyczne to zakłócenia ziemskiego pola magnetycznego spowodowane przez materię słoneczną pochodzącą z CME – dużych wyrzutów plazmy i pola magnetycznego z atmosfery słonecznej.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Stay on op - Ge the daily news in your inbox