ChatGPT vs Bard i Echo

Konkurencja w branży AI rośnie. Dołącza Amazon

Branżę AI na czele mają obecnie Microsoft i Google, odpowiednio z ChatGPT oraz Bard. Konkurencja w AI rośnie – teraz na arenę wkracza trzeci wielki gracz – Amazon.

Echo i Alexa – początek przygody Amazona z AI

Choć Amazon pod przewodnictwem Jeffa Bezosa od lat jest obecny w branży konwersacyjnej AI, głównie dzięki popularności inteligentnego głośnika Echo z asystentem Alexa, to w ostatnim czasie boom na generatywną sztuczną inteligencję, napędzany działaniami Microsoftu i Google, rzucił cień na działalność firmy Bezos’a.

Konkurencja w AI: inwestycja w Anthropic

Jak podaje „Rzeczpospolita” za „Financial Times”, Amazon planuje inwestycję w wysokości 4 mld dol. w firmę Anthropic, jednego z liderów w branży konwersacyjnej AI. Produkt tej firmy, bot o nazwie Claude, miałby być częścią oferty AWS (Amazon Web Services) – chmurowej gałęzi imperium Amazona. Jak na razie przewiduje się inwestycję początkową w wysokości 1,25 mld dol., za które Amazon ma przejąć mniejszościowy pakiet udziałów w Anthropic. Konkurencja w dziedzinie AI rośnie, co powinno sprzyjać jej wzrostowi.

Korzyści dla Anthropic

W ramach transakcji firma Anthropic ma korzystać z infrastruktury chmurowej Amazona oraz z dedykowanych chipów AI, co zapewne przyczyni się do jej dalszego rozwoju.

Wartość Anthropic rośnie

Na początek tego roku wycena Anthropic wynosiła około 5 mld dol. Warto zauważyć, że rok wcześniej Google zainwestował w firmę 300 mln dol. Obecnie Anthropic jest jednym z głównych konkurentów OpenAI oraz innych gigantów jak Inflection AI czy kanadyjski Cohere. Te jednak nie zasypiają gruszek w popiele, jak dzisiaj informowaliśmy.

Amazon a rynek chipów AI

Amazon nie zamierza pozostać jedynie w roli inwestora. Firma ma ambicje tworzenia alternatywnych rozwiązań dla Nvidii w segmencie chipów AI. Procesory Amazona, takie jak Trainium i Inferentia, już teraz rywalizują o dominację w branży szkolenia AI i tworzenia generatywnych modeli sztucznej inteligencji.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *