Cybersecurity Izraela – produkt eksportowy

O 25 procent wzrosła w ubiegłym roku liczba krajów, które zakupiły od Izraela systemy szpiegowskie oraz narzędzia cybersecurity. Zanotowano również wzrost w zakresie sprzedaży izraelskiego uzbrojenia oraz systemów bezpieczeństwa – informuje „Haaretz”.

Cybersecurity Izraela oraz oprogramowanie szpiegowskie – sprzedaż w górę

Opierając się na oficjalnych danych izraelskiego ministerstwa obrony, które zostały udostępnione w odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej, „Haaretz” podkreśla, że liczba państw zakupujących izraelskie technologie cybersecurity znacząco wzrosła w ciągu ostatniego roku. Obserwowany trend wzrostowy harmonizuje się z danymi Izraela dotyczącymi rekordowych wyników całego sektora obronnego, który w ostatnich dwóch latach osiągnął imponujące rezultaty.

USA, Ukraina i… Arabowie

Świat aktywnie inwestuje w izraelski sprzęt wojskowy. Zdaniem „Haaretz”, kilka czynników przyczyniło się do obecnej prosperity izraelskiej branży zbrojeniowej. Wojna na Ukrainie, która podniosła wydatki na obronność wielu krajów Europy i NATO, oraz wielkie kontrakty zbrojeniowe zawarte z sygnatariuszami Porozumień Abrahamowych (umowy między Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i USA, zawarte w sierpniu 2020 r., mające na celu normalizację stosunków między Izraelem a grupą państw arabskich) są tutaj szczególnie istotne.

Z perspektywy dziennika, branża zbrojeniowa w kraju nadal będzie na plusie, czego przykładem może być kontrakt, podpisany w ubiegłym tygodniu z Niemcami na dostawę systemu Arrow 3, wart około 3,5 mld dolarów.

Rynek rośnie

Liczba krajów zakupujących izraelskie drony wzrosła znacząco w ciągu ostatnich trzech lat. W 2022 r. było to 56 państw (wzrost o 40 procent). Z kolei o 45 procent wzrosła liczba państw, do których Izrael eksportuje amunicję (obecnie jest to 61 krajów). Do 17 państw Izrael dostarcza programy szkoleniowe (jeszcze trzy lata temu było to jedynie dwa państwa), a 83 kraje w 2022 r. zakupiły od Izraela systemy cybernetyczne i narzędzia wywiadowcze lub szpiegowskie.

Skandal z Pegasusem pomógł?

W 2022 r. 126 krajów otrzymało od izraelskiego ministerstwa obrony licencję na marketing narzędzi cybernetycznych i wywiadowczych. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z rokiem 2021, kiedy to globalny skandal związany z Pegasusem oraz innymi systemami szpiegowskimi produkowanymi przez firmy, takie jak NSO Group oraz Candiru (które zostały wpisane na czarną listę amerykańskiego ministerstwa handlu), poważnie uderzył w sektor.


Komentarze

Jedna odpowiedź do „Cybersecurity Izraela – produkt eksportowy”

  1. […] to zaktualizowane kompendium podmiotów, którym badacze cyberbezpieczeństwa, analitycy i obrońcy sieci powinni się uważnie przyglądać. Podmioty te mają potencjał do […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *