Egzoplaneta z kryształów kwarcu

JWST wykrywa kryształy kwarcu w atmosferze egzoplanety

Odkryto kryształy kwarcu w atmosferze obcej planety WASP-17b, które tworzą chmury na dużej wysokości na gazowym gigancie.

Wiatr zdmuchuje kryształy kwarcu

Jak informuje Space.com osmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) odkrył, że wiatry o prędkości tysiąca mil na godzinę zdmuchują grad maleńkich kryształów kwarcu przez wzmocnioną krzemianami, gorącą atmosferę odległej planety-giganta o nazwie WASP-17b.

„Wiedzieliśmy z obserwacji Hubble’a [Teleskopu Kosmicznego], że w atmosferze WASP-17b muszą znajdować się aerozole – drobne cząsteczki tworzące chmury lub mgłę – ale nie spodziewaliśmy się, że będą one wykonane z kwarcu” – powiedział w oświadczeniu Daniel Grant z University of Bristol w Wielkiej Brytanii i lider nowego badania dotyczącego odkrycia.

WASP-17b – gorąca egzoplaneta

WASP-17b to niesamowity świat. Krążąc co 3,7 dnia w odległości zaledwie 7,8 miliona kilometrów (4,9 miliona mil) od swojej gwiazdy, która znajduje się 1300 lat świetlnych od Ziemi, WASP-17b znajduje się tak blisko swojego gwiezdnego gospodarza, że jego temperatura w ciągu dnia wzrasta do oszałamiających 1500 stopni Celsjusza (około 2700 stopni Fahrenheita). Ponieważ atmosfera tej egzoplanety jest tak gorąca, jej średnica wzrosła do około 285 000 kilometrów (176 892 mil), co stanowi zaledwie dwukrotność średnicy Jowisza. I to pomimo tego, że WASP-17b ma tylko około połowy całkowitej masy Jowisza. WASP-17b jest jedną z najbardziej „puchatych” znanych planet – a jej rozdęta atmosfera czyni ją doskonałym celem dla Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *