Polak w kosmosie – znamy szczegóły

Sławosz Uznański, wybitny 39-letni specjalista z dziedziny elektroniki, który ma na swoim koncie tytuł doktora i pracuje dla CERN, stanie się oficjalnie drugim Polakiem, który odwiedzi kosmos. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła, że Uznański zostanie wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wiemy, jakie zadania drugi Polak w kosmosie będzie miał do wykonania podczas tej misji.

Eksperymenty na orbicie

Już w sierpniu 2023 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz POLSA poinformowały o planach związanych z działaniami Uznańskiego w kosmosie. Będzie on przeprowadzał eksperymenty oraz testy urządzeń stworzonych przez polskie firmy i instytuty. ISS oferuje wyjątkowe warunki, dzięki którym można przeprowadzić pewne testy, które na Ziemi są niemożliwe do realizacji. Dlatego dla Polski tak ważne jest, aby mieć możliwość przeprowadzania tam badań.

W oficjalnym komunikacie Polskiej Agencji Kosmicznej przedstawiono listę 18 eksperymentów, które mają zostać przeprowadzone. Do najciekawszych z nich należą: testy komputera służącego do badania algorytmów sztucznej inteligencji przy eksploracji kosmosu, badania nad lekami przeciwnowotworowymi w warunkach mikrograwitacji, czy też analiza zmian bakterii jelitowych astronautów w trakcie pobytu w kosmosie. Sławosz Uznański będzie miał też okazję prowadzić lekcje z zakresu krótkofalarstwa oraz angażować się w projekty związane z monitorowaniem zdrowia psychicznego astronautów.

Polak w kosmosie – jasna przyszłość

Dr Oskar Karczewski z POLSA podkreślił, że wszystkie zgłoszenia są ważne i zostaną przeanalizowane. Nawet jeśli dany projekt nie zostanie zrealizowany teraz, istnieje możliwość jego rozwoju w przyszłości. Profesor Grzegorz Wrochna, prezes POLSA, zaznaczył, że polski sektor kosmiczny jest na tyle dojrzały, że może swobodnie współpracować z ESA i NASA w realizacji ambitnych projektów kosmicznych.

W procesie wyboru eksperymentów brano pod uwagę zarówno kryteria techniczne, jak i programowe. Kluczowe były m.in. jasność celów, wykonalność projektu, czy doświadczenie zgłaszających podmiotów.

Na koniec warto dodać, że Sławosz Uznański prawdopodobnie wyruszy w kosmiczną podróż w sierpniu 2024 roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta przez Europejską Agencję Kosmiczną w listopadzie 2023 r.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Stay on op - Ge the daily news in your inbox