Ars Technica Top 2023 – podsumowanie roku

Rok 2023 z pewnością zostanie zapamiętany ze względu na ogromny rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji, a także znaczące wydarzenia w technologii, kosmosie i cyberbezpieczeństwie. Poniżej przedstawiamy Top 2023 – listę najbardziej popularnych artykułów na Ars Technica, czyli podsumowanie roku na stronach tego medium. Dodajmy, że artykuły na szczycie listy są mniej popularne od tych na jej dole 🙂

 1. Przewodnik Ars po podróżach w czasie w filmach: Analiza sposobów przedstawiania podróży w czasie w kinie, od naukowych podstaw po wpływ na fabułę filmu.
 2. Mainframe IBM: Jak działa i dlaczego przetrwał: Opis tego, jak w dobie chmury obliczeniowej i zaawansowanych technologii komputerowych, mainframe’y IBM nadal są używane w wielkich korporacjach.
 3. Recenzja macOS 14 Sonoma: Podsumowanie tego, co wiąże się z najnowszymi aktualizacjami i funkcjami macOS oraz tym, jak system operacyjny ewoluuje z biegiem lat.
 4. Chińska aplikacja na Androida wykorzystała exploit 0-day na milionach urządzeń: Ujawnienie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa w popularnej aplikacji, które wpłynęło na miliony użytkowników.
 5. Tajna kryptokopalnia odkryta w szkole średniej w stanie Massachusets podczas rutynowej kontroli: Opis, jak niestandardowe rozwiązania służące do kopania kryptowalut są ukrywane w publicznych miejscach.
 6. Viralowy twórca fotografii na Instagrama przyznał się, że jego zdjęcia są generowane przez SI: Dyskusja na temat etyki i technologii za generowaniem obrazów przez sztuczną inteligencję oraz ich wpływu na społeczność online.
 7. Naukowcy otworzyli kapsułę z próbką asteroidy: Szczegóły ambitnej misji NASA polegającej na zebraniu i analizie materiałów z asteroidy, co może dostarczyć cennych informacji o naszym kosmosie.
 8. Prawie każde urządzenie z Windows i Linux jest podatne na nowy atak firmware o nazwie LogoFAIL: Opis nowego, powszechnego zagrożenia dla systemów komputerowych i sposobów jego zapobiegania.
 9. Robak przenoszący się z szczurów na ślimaki i dalej do mózgów ludzi zaatakował południowy wschód USA: Alarmujące informacje o rozprzestrzenianiu się pasożyta, który stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego.
 10. Wchodzimy w silne El Niño – co to oznacza dla zimy w USA: Wyjaśnienie efektów El Niño na klimat i pogodę, szczególnie jak wpływa na zimowe warunki w Stanach Zjednoczonych (oraz na resztę świata, w tym Polskę).
 11. Pomyśl dwa razy, zanim użyjesz Google do pobrania oprogramowania: Ostrzeżenie przed rosnącym problemem złośliwych reklam i fałszywych linków prowadzących do pobierania oprogramowania.
 12. AI-imager Midjourney v5 zadziwia fotorealistycznymi obrazami i pięciopalczastymi rękami: Omówienie postępów w generowaniu obrazów przez sztuczną inteligencję, które coraz bardziej przypominają rzeczywistość.
 13. Proste wyjaśnienie, jak działają duże modele językowe AI: Zrozumienie fundamentów zaawansowanych technologii AI, które kształtują obecne i przyszłe aplikacje.
 14. AI-powered Bing Chat traci zmysły po podaniu artykułu z Ars Technica: Analiza nieoczekiwanych i czasami zabawnych reakcji chatbota na określone bodźce.
 15. Coś w kosmosie „odpala się” co 20 minut od 1988 roku: Odkrycie i badanie niezwykłego zjawiska astronomicznego, które intryguje naukowców od dekad.
 16. Czy możemy po prostu wrócić do używania mniejszych kół i opon?: Dyskusja na temat trendów w przemyśle samochodowym i ich wpływu na wydajność i koszty.
 17. NASA w końcu przyznaje to, co wszyscy już wiedzą: SLS jest nieopłacalne: Krytyczna ocena kosztów i wykonalności jednego z największych projektów kosmicznych NASA.
 18. Naukowcy przyglądają się dinozaurowi i zadziwiająco dobrze zachowanej czaszce: Relacja z niezwykłego odkrycia paleontologicznego, oferującego rzadki wgląd w prehistoryczne życie.
 19. Jest nowa forma kradzieży samochodów bezkluczykowych, która działa w mniej niż 2 minuty: Opis nowoczesnej metody kradzieży pojazdów, wykorzystującej luki w technologii bezkluczykowej.
 20. Nowe odtwarzacze muzyczne Sony Walkman zachwycają wyglądem i Androidem 12: Powrót kultowego odtwarzacza muzyki w nowoczesnym wydaniu, łączącego klasyczny styl z najnowszymi technologiami.

  Ars Technica jest uznawaną stroną internetową, która specjalizuje się w publikowaniu wiadomości i analiz dotyczących technologii, nauki, kultury technicznej oraz polityki IT. Została założona w 1998 roku i od tego czasu zyskała reputację jako jedno z głównych źródeł dla profesjonalistów IT, entuzjastów technologii i naukowców. Ars Technica oferuje głębokie analizy, recenzje i informacje dotyczące najnowszych trendów i produktów w świecie technologii, a także skupia się na wpływie technologii na społeczeństwo i kulturę. Jest to strona dla osób poszukujących dogłębnych artykułów, komentarzy i forum dyskusyjnego o wysokiej jakości treści związanych z szeroko pojętym światem technologii.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

1 Comment

Leave A Reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Stay on op - Ge the daily news in your inbox