Space.com TOP 2023 w kosmosie

Grudzień to czas podsumowań – o takie pokusiło się również Space.com, publikując swoją listę TOP 2023 odkryć w Kosmosie:

Najmocniejsze promieniowanie od Słońca

Astronomowie w 2023 roku ogłosili odkrycie najbardziej energetycznego gamma promieniowania pochodzącego ze Słońca, znacznie mocniejszego niż kiedykolwiek wcześniej. To odkrycie zaskoczyło naukowców, zmieniając nasze rozumienie aktywności Słońca i potencjalnie wpływając na modele astrofizyczne.

Pulsar Vela ustanawia rekord energii gamma

Nowe rekordowe promienie gamma zostały wykryte w 2023 roku, dochodzące od pulsara po supernowej Vela. Te odkrycia sugerują, że nasze rozumienie akceleracji elektronów w silnych polach magnetycznych może być niekompletne.

Największa eksplozja we wszechświecie

Odkryto najintensywniejszą, najdłużej trwającą i najpotężniejszą eksplozję, jaśniejszą dziesięciokrotnie od jakiejkolwiek znanej supernowej. Podejrzewa się, że za tym zjawiskiem stoi supermasywna czarna dziura pochłaniająca ogromną chmurę gazu.

Najdalszy szybki rozbłysk radiowy

Odkryto najdalszy szybki rozbłysk radiowy (FRB), który podróżował przez kosmos przez około 8 miliardów lat. Te tajemnicze rozbłyski nadal intrygują astronomów, którzy szukają zrozumienia ich źródła i roli we wszechświecie.

Najdalsze wykrycie linii 21 cm

Naukowcy osiągnęli najdalsze wykrycie emisji radiowych związanych z neutralnym gazem wodorowym, od galaktyki widzianej tak, jak istniała 8.8 miliarda lat temu. To wykrycie może dostarczyć cennych informacji o dystrybucji wodoru we wszechświecie.

Ingenuity bije rekordy czasu w powietrzu

Helikopter NASA Ingenuity na Marsie pobił rekordy czasu trwania lotu, demonstrując wytrzymałość i możliwości tego eksperymentalnego pojazdu na Marsie.

NASA potwierdza najcieplejsze lato w historii

Lato 2023 roku w półkuli północnej było najcieplejszym od czasu rozpoczęcia prowadzenia zapisów temperatury w 1880 roku, co stanowi niepokojący rekord w kontekście globalnego ocieplenia.

Antarktyczny lód morski osiąga rekordowo niski poziom

Naukowcy z NASA i NSIDC odnotowali, że ilość lodu morskiego w wodach Antarktydy osiągnęła rekordowo niski poziom, co jest kolejnym sygnałem alarmowym w kontekście zmian klimatu.

Astronauta bije rekord NASA czasu spędzonego w kosmosie

Astronauta Frank Rubio przypadkowo pobił rekord, spędzając pełny rok na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Ta biała karłowata gwiazda jest międzygwiezdnym szybkościowcem

Najbardziej szybko poruszające się gwiazdy, jakie kiedykolwiek obserwowano, przemieszczające się przez naszą galaktykę, zostały ujawnione dzięki danym z satelity Gaia.

Najstarsza supermasywna czarna dziura kiedykolwiek wykryta

Teleskop Jamesa Webba wykrył najdalszą supermasywną czarną dziurę, istniejącą w galaktyce CEERS 1019, która istniała około 13.3 miliarda lat temu.

Planeta czy nieudana gwiazda? JWST znajduje najmniejszego brązowego karła

JWST odkrył najmniejszego brązowego karła dotychczas znalezionego, będącego w rozmiarze porównywalnym z niektórymi planetami.

Wulkan Tonga wywołuje najintensywniejszą burzę błyskawic kiedykolwiek widzianą

Nowe badanie wykazało, że erupcja wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai wywołała rekordową liczbę uderzeń piorunów w gwałtownej burzy.

Space.com to wiodące źródło wiadomości o kosmosie, astronomii i eksploracji kosmicznej, oferujące aktualne wiadomości, dogłębne analizy i komentarze na temat wszystkiego, co związane z przestrzenią kosmiczną. Od momentu założenia w 1999 roku strona dostarcza informacje o najnowszych misjach, odkryciach astronomicznych oraz przyszłości badania kosmosu.

Recent Articles

spot_img

Related Stories

Leave A Reply

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Stay on op - Ge the daily news in your inbox