LEGO „Kobiety NASA” edukuje i bawi

0
448

Nie przecierajcie oczu ze zdumienia. Nie zawsze musimy pisać o czarnych dziurach, sztucznej inteligencji, zagrożeniu smogowym, Elonie Musku, albo wirtualnej rzeczywistości w służbie medycyny. Czasem warto przyjrzeć się… zabawkom. Szczególnie jeśli poza walorami edukacyjnymi niosą ze sobą ważny przekaz. Właśnie z czymś takim mamy do czynienia w przypadku zestawu tematycznego klocków LEGO. Dość Piratów, Ninja, czy disneyowskich, licencjonowanych małych syrenek i księżniczek! Pod choinkę kup swojej córce pudło z klockami, dzięki któremu odkryje… kobiety pracujące dla agencji kosmicznej NASA.

Synowi też kup. Niech panujące nadal (w XXI wieku!!) idiotyczne, krzywdzące „normy społeczne” i stereotypy rodem z XIX wieku, w których „chłopcy zostają żołnierzami, a dziewczynki pielęgniarkami” nie zamienią go w mentalnego troglodytę bo wiadomo… czym skorupka za młodu nasiąknie.

No dobrze, ale przyjrzyjmy się genezie powstania i samym klockom, które zadebiutują w Stanach Zjednoczonych w okolicach sezonu świątecznego. Sama inicjatywa powstania tematycznych mini-zestawów przybliżających kobiety-naukowców pracujących dla NASA wyszła od Mai Weinstock, zastępcy redaktora naczelnego MIT News dla której jawną inspiracją był hollywoodzki obraz Hidden Figures. Pomysł Weinstock pojawił się na witrynie inicjatywy „LEGO Ideas” i szybko zyskał aprobatę społeczności oraz odpowiednią ilość głosów potrzebnych do przyklepania projektu i wdrożenia go.

Co, a raczej kogo znajdziemy w LEGO Women of NASA? Postawiono na cztery nazwiska. Jedną z bohaterek w tym tematycznym zestawie jest Sally Ride, doktor fizyki, pierwsza Amerykanka w kosmosie, biorąca udział w misji wahadłowca Challenger. Kolejną „kobietą NASA” jest również astronautka/lekarka/inżynier(ka) – Afroamerykanka Mae Jemison, która w 1992 roku odbyła lot promem Endeavour. Trzecią postacią uwzględnioną w pudełku (trochę źle to zabrzmiało…) będzie Margaret Hamilton, programistka z MIT pracująca w latach 60 ubiegłego wieku nad oprogramowaniem dla misji Apollo. Ostatnia uhonorowana postać to urodzona w 1925 roku Nancy Grace Roman, astronomka często nazywana, ze względu na ogromny wkład „matką teleskopu Hubble’a”.

Zestaw LEGO Women of NASA trafi na sklepowe półki w Stanach Zjednoczonych już w listopadzie i kosztować ma niecałe 25 dolarów. Miejmy nadzieję, że pojawi się także w innych częściach świata.