W czerwcu 2015 roku Elon Musk ogłosił szeroko komentowany w mediach konkurs na nowy, innowacyjny środek transportu HYPERLOOP POD. Do konkursu przystąpiło 1200 drużyn z całego świata w tym także ekipa z naszego kraju. Ostatecznie do finału awansowały 24 zespoły badawcze w tym aż 18 ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Europy i dwie ekipy z Azji. W budowę polskiego prototypu kapsuły Hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie: Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Obecnie w projekt Hyper Poland pod opieką prof. Janusza Piechny zaangażowanych jest około 30 osób (studenci i eksperci z różnych dziedzin).

Dziś możemy z dumą poinformować, że LOTowski Dreamliner dostarczył z Warszawy do Los Angeles w Kalifornii elementy do budowy tego innowacyjnego transportu przyszłości i już za 14 dni polska kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach. Warto wspomnieć, że projekt naszego zespołu jako jedyny reprezentuje Europę Środkowo-Wschodnią w finale zawodów SpaceX Hyperloop Pod Competition.

Celem testów w słonecznej Kalifornii jest uzyskanie jak najwyższej prędkości – kapsuła zamknięta w stalowej rurze o obniżonym ciśnieniu (mniej więcej takim jakie występuje na wysokości 10 tysięcy metrów) o średnicy 2 metrów i długości 1,5 km powinna rozpędzić się do prędkości kilkuset kilometrów na godzinę. Docelowo Hyperloop ma przewozić ładunki i ludzi z prędkością około tysiąca kilometrów na godzinę.

Za bezpieczny transport dwóch kontenerów z elementami prototypu kapsuły odpowiada operator logistyczny DB Schenker oraz Lot Cargo.

Hyper Poland podszedł do zagadnienia kompleksowo. Zaprojektowali nie tylko kapsułę pasażerską, ale także między innymi: arterię rurową, diagonalny kompresor, który w znaczący sposób ma zwiększyć prędkość pojazdu, a także… przedstawili projekt dworców –  pasażerskiego i towarowego. To robi wrażenie!

https://www.facebook.com/LotniskoChopina/videos/1564495180257060/